Zmiękczacze wody to niezwykle efektywne urządzenia służące do poprawy jakości wody w naszych domach. Jednak wielu właścicieli domów zastanawia się, czy możliwe jest zainstalowanie zmiękczacza wody bez dostępu do odpływu. To pytanie jest całkiem zrozumiałe, ponieważ nie każdy dom ma łatwy dostęp do systemu kanalizacyjnego lub naturalnego odpływu.
Na wstępie musimy podkreślić, że wszystkie zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej, niezależnie od ich typu czy modelu, wymagają dostępu do odpływu. Bez dostępu do kanalizacji, nie zamontujesz zmiękczacza wody.
Jak działają zmiękczacze wody?
Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Jest to proces, w którym jony wapnia i magnezu, odpowiedzialne za twardość wody, są zamieniane na jony sodu. Ten proces odbywa się w zbiorniku zmiękczacza, wypełnionym specjalnymi żywicami.
Po pewnym czasie żywica w zbiorniku zaczyna tracić swoją zdolność do zmiękczania wody. Wtedy konieczne jest przeprowadzenie procesu regeneracji, który polega na przepłukaniu żywic solanką. Ta solanka, zawierająca jony wapnia i magnezu, musi zostać gdzieś odprowadzona – stąd konieczność połączenia zmiękczacza z systemem odpływowym.
Dlaczego zmiękczacz wody potrzebuje odpływu?
Jak wspomniano wcześniej, proces regeneracji zmiękczacza wody wymaga przepłukania żywic solanką. Ta solanka, po przepłukaniu żywic, staje się niepotrzebnym odpadem, który musi zostać odprowadzony. Bez bezpośredniego dostępu do systemu odprowadzania wody, nie ma możliwości efektywnego usunięcia tej solanki.
To oznacza, że nawet najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane zmiękczacze wody, działające na zasadzie wymiany jonowej, wymagają dostępu do systemu odprowadzania wody. Bez tego, proces regeneracji nie może być przeprowadzony, a zmiękczacz wody nie będzie w stanie skutecznie zmiękczać wody.
Alternatywy dla zmiękczaczy wody z odpływem
Dla osób, które nie mają możliwości podłączenia zmiękczacza do systemu odpływowego, jednym z rozwiązań może być zainstalowanie systemu osmozy odwróconej. Tego typu urządzenia są montowane zazwyczaj pod zlewem w kuchni i działają na zasadzie odwrotnej osmozy, która pozwala na usunięcie większości szkodliwych substancji i soli mineralnych, w tym jonów wapnia i magnezu.
Woda oczyszczona w ten sposób jest idealna do picia i gotowania. Warto jednak pamiętać, że system osmozy odwróconej nie zmiękcza wody w całym domu, a jedynie w punkcie instalacji, czyli zazwyczaj pod zlewem w kuchni.