Kiedy mówimy o zmiękczaniu wody, nie sposób pominąć kwestii bezpieczeństwa. W przypadku urządzeń, które działają przez większość czasu bez naszego nadzoru, jak zmiękczacze wody, kluczowe jest zainstalowanie odpowiednich zabezpieczeń. Wśród nich warto wymienić systemy antyzalaniowe, które mają za zadanie chronić nasz dom przed ewentualnym zalaniem.
Systemy antyzalaniowe w zmiękczaczach wody to zbiór różnorodnych rozwiązań, które pomagają zapobiegać sytuacjom, w których urządzenie miałoby wyciekać lub przepuszczać wodę. Ich zadaniem jest zabezpieczenie domu przed powstaniem znacznych szkód materialnych wynikających z nieszczelności zmiękczacza czy nieprawidłowości w jego pracy. Te inteligentne systemy są coraz częściej standardem w nowoczesnych urządzeniach do zmiękczania wody.
Wybierając zmiękczacz wody z systemem antyzalaniowym, zyskujemy przede wszystkim spokój ducha. Dzięki niemu mamy pewność, że w przypadku awarii urządzenia nie dojdzie do zalania naszego domu. Co więcej, takie rozwiązania często łączą się z systemami alarmowymi, informując nas o wszelkich nieprawidłowościach w działaniu zmiękczacza.
Rodzaje systemów antyzalaniowych w zmiękczaczach wody
W zależności od producenta i modelu zmiękczacza, systemy antyzalaniowe mogą różnić się od siebie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zawór pływakowy, który automatycznie zamyka dopływ wody do urządzenia, gdy zostanie osiągnięty dany poziom wody w zbiorniku. Działa to jak spłuczka w toalecie.
Jeżeli pływak nie zadziała, zazwyczaj dostępne jest drugie zabezpieczenie antyzalaniowe, mianowicie kolanko przelewowe. Z kolanka prowadzi się wężem odprowadzenie do kanalizacji. Jak w zbiorniku znajdzie się za dużo wody, to kolankiem przeleje się ona i trafi w kanał.
Kolejnym zabezpieczeniem (ale już nie zintegrowanym ze zmiękczaczem wody) są czujniki antyzalaniowe zintegrowane z systemem inteligentnego domu. Takie rozwiązanie zazwyczaj połączone jest z elektrozaworem zainstalowanym za głównym licznikiem wody, który w momencie wykrycia wycieku automatycznie odłącza dopływ wody do domu.
Głowice oparte o elektrozawory, ze względu na specyfikę swojego działania, również zabezpieczają instalację przed zalaniami. W sytuacji awarii prądu w domu, elektrozawór zmiękczacza wody się zamyka i woda obchodzi urządzenie. Nie ma szansy, aby zmiękcz wody się zaciął w trakcie przeprowadzania regeneracja (np. procesu uzupełniania zbiornika solanki) i doprowadził do zalania kotłowni.