Zmiękczacze wody są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób, które pragną cieszyć się wieloma korzyściami wynikającymi z korzystania z miękkiej wody. Jest jednak pewna kwestia, którą wielu potencjalnych użytkowników może sobie zadać: ile wynoszą miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody? W tym artykule spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.
Podstawowe czynniki kosztów eksploatacji zmiękczacza wody
Miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody są w dużej mierze uzależnione od zużycia wody w danym gospodarstwie. W skali miesiąca użytkownik poniesie koszty zużycia wody oraz soli użytej na regenerację.
Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny, której zmiękczacz wody posiada 20 litrów żywicy jonowymiennej i twardość wody na poziomie 321 mg CaCO₃/l, można przeprowadzić pewne obliczenia.
Ile kosztuje regeneracja złoża?
Na podstawie danych odnoszących się do twardości wody i pojemności żywicy, możemy obliczyć, że regeneracja złoża będzie następowała po przefiltrowaniu 3 – 4 metrów sześciennych wody. Zakładając, że każdy domownik zużywa w ciągu miesiąca około 3 metrów sześciennych, wiemy, że zmiękczacz wody przeprowadzi regenerację złoża trzykrotnie.
Na regenerację zmiękczacz wody tej wielkości zużyje około 120 – 170 litrów wody. Na przykład zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 zużywa około 130 litrów wody na regenerację oraz 2,9 kg soli. W innych modelach zużycie soli może sięgać nawet 4 kilogramów.
Koszty eksploatacyjne w skali miesiąca
Zatem w ciągu miesiąca zmiękczacz wody pobierze od 360 do 510 litrów wody oraz od 7 do 12 kilogramów soli. Kilogram soli tabletkowanej kosztuje około 2 złote (w zależności od sklepu), a więc miesięcznie zapłacimy około 15 do 24 złotych. Rachunki za wodę w zależności od regionu kraju mogą wzrosnąć o 5 do 7 złotych. Maksymalny koszt użytkowania zmiękczacza wody nie powinien przekroczyć więc 30 złotych.
Koszt energii eksploatacji zmiękczacza wody
Jeśli chodzi o koszty poboru prądu na działanie głowicy sterującej, to są naprawdę znikome i nie obciążą naszej kieszeni. Miesięczne koszty związane z energią prawdopodobnie nie przekroczą nawet złotówki.
Sposoby na obniżenie kosztów
Jeśli chcemy, by nasz zmiękczacz wody kosztował jeszcze mniej, warto wybierać modele ze skróconymi cyklami regeneracji oraz z systemem Ecoperla Perfect, który zapewnia optymalizację zużycia soli i wody podczas regeneracji.
Dodatkowe koszty eksploatacji zmiękczacza wody
W koszty użytkowania zmiękczacza wody powinniśmy wliczyć też coroczny lub dwuletni serwis. Koszt takiej usługi wraz z przejazdem i materiałami to około 250 – 300 złotych. Żywicę jonowymienną wymienia się najczęściej po upływie 7-10 lat, co stanowi dodatkowy, choć nieczęsty wydatek.
Czy warto wchodzić w koszty eksploatacji zmiękczacza wody?
Jak widać, koszty eksploatacji zmiękczacza wody nie są duże i w pełni wynagradzają korzyści płynące z korzystania z miękkiej wody. Pomagają zachować zdrowie naszej skóry, poprawiają smak kawy i herbaty, a także przedłużają żywotność urządzeń domowych, które korzystają z wody. Czy więc warto inwestować w zmiękczacz wody? Bez wątpienia odpowiedź brzmi: tak!