Jakie są miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody?

Koszty eksploatacji zmiękczacza wody

Zmiękczacze wody są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla osób, które pragną cieszyć się wieloma korzyściami wynikającymi z korzystania z miękkiej wody. Jest jednak pewna kwestia, którą wielu potencjalnych użytkowników może sobie zadać: ile wynoszą miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody? W tym artykule spróbuję odpowiedzieć na to pytanie.

Podstawowe czynniki kosztów eksploatacji zmiękczacza wody

Miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody są w dużej mierze uzależnione od zużycia wody w danym gospodarstwie. W skali miesiąca użytkownik poniesie koszty zużycia wody oraz soli użytej na regenerację.

Przykładowo, dla 4-osobowej rodziny, której zmiękczacz wody posiada 20 litrów żywicy jonowymiennej i twardość wody na poziomie 321 mg CaCO₃/l, można przeprowadzić pewne obliczenia.

Ile kosztuje regeneracja złoża?

Na podstawie danych odnoszących się do twardości wody i pojemności żywicy, możemy obliczyć, że regeneracja złoża będzie następowała po przefiltrowaniu 3 – 4 metrów sześciennych wody. Zakładając, że każdy domownik zużywa w ciągu miesiąca około 3 metrów sześciennych, wiemy, że zmiękczacz wody przeprowadzi regenerację złoża trzykrotnie.

Na regenerację zmiękczacz wody tej wielkości zużyje około 120 – 170 litrów wody. Na przykład zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 zużywa około 130 litrów wody na regenerację oraz 2,9 kg soli. W innych modelach zużycie soli może sięgać nawet 4 kilogramów.

Koszty eksploatacyjne w skali miesiąca

Zatem w ciągu miesiąca zmiękczacz wody pobierze od 360 do 510 litrów wody oraz od 7 do 12 kilogramów soli. Kilogram soli tabletkowanej kosztuje około 2 złote (w zależności od sklepu), a więc miesięcznie zapłacimy około 15 do 24 złotych. Rachunki za wodę w zależności od regionu kraju mogą wzrosnąć o 5 do 7 złotych. Maksymalny koszt użytkowania zmiękczacza wody nie powinien przekroczyć więc 30 złotych.

Koszt energii eksploatacji zmiękczacza wody

Jeśli chodzi o koszty poboru prądu na działanie głowicy sterującej, to są naprawdę znikome i nie obciążą naszej kieszeni. Miesięczne koszty związane z energią prawdopodobnie nie przekroczą nawet złotówki.

Sposoby na obniżenie kosztów

Jeśli chcemy, by nasz zmiękczacz wody kosztował jeszcze mniej, warto wybierać modele ze skróconymi cyklami regeneracji oraz z systemem Ecoperla Perfect, który zapewnia optymalizację zużycia soli i wody podczas regeneracji.

Dodatkowe koszty eksploatacji zmiękczacza wody

W koszty użytkowania zmiękczacza wody powinniśmy wliczyć też coroczny lub dwuletni serwis. Koszt takiej usługi wraz z przejazdem i materiałami to około 250 – 300 złotych. Żywicę jonowymienną wymienia się najczęściej po upływie 7-10 lat, co stanowi dodatkowy, choć nieczęsty wydatek.

Czy warto wchodzić w koszty eksploatacji zmiękczacza wody?

Jak widać, koszty eksploatacji zmiękczacza wody nie są duże i w pełni wynagradzają korzyści płynące z korzystania z miękkiej wody. Pomagają zachować zdrowie naszej skóry, poprawiają smak kawy i herbaty, a także przedłużają żywotność urządzeń domowych, które korzystają z wody. Czy więc warto inwestować w zmiękczacz wody? Bez wątpienia odpowiedź brzmi: tak!

Zobacz także:

Masz pytanie? Napisz!

10 + 14 =

Nie wiesz co wybrać? Zadzwoń!

Tyle zmiękczaczy wody na rynku, że nie wiesz co wybrać? Nie chcesz przepłacać za drogie kampanie reklamowe zmiękczaczy wody, ale jednocześnie poszukujesz skutecznego rozwiązania? Jestem tutaj, by Ci pomóc! Znajdę dopasowany sprzęt dla Twoich potrzeb.

Telefon: 532 916 941